20 آوریل, 2020

آشنایی با استخر فایبرگلاس (پیش ساخته) و مزایای استفاده از آن

استخر ها از سازه های پر طرفدار هستند که هم در ورزشگاه ها و هم در منازل، قابل نصب و استفاده می باشند. استخرها دارای  اندازه ها و مدل های مختلفی از قبیل استخر فایبر گلاس (پیشخ ساخته)، بتنی، برزنتی و … می باشند که می توان متناسب با فضای مورد نظر، نوع و اندازه استخر را انتخاب نمود. امروزه خیلی از افراد برای داشتن تناسب اندام به سراغ بهترین راه و روش آن یعنی ورزش کردن می روند. یکی از ورزش هایی که هم تفریح است و هم موجب تناسب اندام می شود و در کنار همه این ها شادابی و نشاط را برای فرد به ارمغان می آورد، شنا است. اما شنا کردن به فضایی مناسب احتیاج دارد. شنا کردن مانند استفاده از وسایل ساده ورزشی نیست که در کنج خانه هم فراهم باشد. نیاز است که استخری مناسب در نزدیکی محل زندگی پیدا کنیم که از نظر تمیزی و پاکیزگی و رعایت کردن بهداشت هم مورد تاییدمان باشد. و این مساله کار را کمی سخت کرده است. امروزه در بسیاری از ساختمان های قدیمی استخر های بزرگ وجود دارد که مورد استفاده ساکنین آن است اما همان طور که اول متن بیان کردیم گونه ای دیگر از این سازه ها وجود دارد به نام استخر فایبر گلاس یا پیش ساخته، که در این مقاله وبسایت پرشیا سازه به معرفی آن می پردازیم.

 

استخر فایبرگلاس

استخر فایبرگلاس یا پیش ساخته چیست؟

همان طور که از نام این سازه بر می آید از جنس فایبر گلاس ساخته شده است. گفتیم که به استخر های فایبر گلاس، پیش ساخته هم گفته می شود. این سازه ها در حقیقت با نمونه های معمولی تفاوت دارند و فرآیند ساخت شان مانند استخر های معمولی که در ساختمان ساخته می شود نیست. بلکه این سازه های فایبر گلاس را در کارخانه می سازند.

مراحل ساخت استخر های فایبر گلاس به چه صورت است؟

در مرحله اول پوشش ژل بر روی قالب هایی که مشخص شده است اسپری می گردد. در مرحله بعدی زمان به کارگیری فایبر گلاس خرد شده و رزین پلی استر است. به منظور پایداری بالا تر در این مرحله رشته های بافته شده را در قسمت های مشخص اعمال می کنند. دیواره های جانبی استخر ها نیاز به تکیه گاه دارند. پس در این مرحله متریال هایی که دارای ساختار لانه زنبوری شکل هستند، مورد استفاده قرار می گیرند. حالا در این مرحله نوبت به کار گیری فایبر گلاس و رزین پلی استر است. پس از این ها فرآیند پخت انجام می شود که در قالب است و سپس پوسته را باید از قالب های مورد نظر جدا کرد. حالا نیاز است که فایبر گلاس هایی که اضافی هستند بریده شوند تا شکل تکمیل و زیبا شود. در نهایت واجب است که پوسته این سازه را از لحاظ کیفیت مورد بررسی قرار داد.

استخر فایبر گلاس یا پیش ساخته چه مزیت هایی دارد؟

نصب کردن این سازه ها در محل مورد نظر به نسبت ساختن مدل های معمولی، به زمان خیلی کمتری احتیاج دارد. اگر مدت زمان نصب موضوع مهمی در انتخاب نوع استخر است، می توانید به راحتی از این نوع سازه ها استفاده کنید. زمانی که برای نصب کردن استخر های فایبر گلاس صرف می شود از مدل های معمولی به اندازه قابل توجهی کمتر است. مثلا اگر استخر های معمولی به زمان های چند ماهه احتیاج دارند. ساختن این استخر های فایبر گلاس زیبا حداکثر شش هفته به طول خواهد انجامید.

علاوه بر این که نوع فایبرگلاس این سازه ها دارای مقاومت خوب و در نتیجه طول عمر بالایی می باشند، هزینه ای هم که برای نگهداری و تعمیرات شان صرف می شود مناسب است و در مجموع انتخاب آن ها مقرون به صرفه می باشد. حتی اگر به صورت روزانه هم از این سازه ها استفاده کنید نگران ترک برداشتن آن ها و یا از بین رفتن و آسیب دیدن شان نباشید.

از آن جایی که پوشش ژل استخر های فایبر گلاس به شکل مشبک است نیاز نیست که هر هفته آن ها را با فرچه های مخصوص تمیز کاری کنید یا بخواهید جلبک ها را با استفاده از مواد شیمیایی قوی از بین ببرید.

این سازه ها زیبایی و جذابیت خاصی دارند و در هر جایی که مورد استفاده قرار گیرند توجه ها را به خود جلب می کنند. زیبایی عنصر مهمی در ساختمان های امروزی به شمار می آید.

استخر های فایبر گلاس با سیستم های آب شور سازگاری دارند و در نتیجه می توان از آن ها استفاده های زیادی کرد که همین موضوع آن ها را به استخر هایی پر طرفدار تبدیل کرده است.

نمونه های فایبر گلاس محصول مورد نظر این قابلیت را دارند که در هر مکانی نصب شوند لذا کاربرد های بیشتری نسبت به استخر های معمولی دارند.

استفاده از فایبر گلاس در این سازه ها موجب می شود که استخر آب بندی شود زیرا فایبر گلاس عایق خیلی خوبی می باشد.

استخر فایبر گلاس چه معایبی دارد؟

در فرآیند ساخت این سازه ها محدودیت هایی در مورد ابعاد و شکل ها و مدل های مختلف وجود دارد. لذا برای این منظور دست مان باز نیست و نمی توانیم طرح های مختلف را پیاده کنیم.

فایبر گلاس در مقابل خوردگی مقاوم است و در نتیجه با مرور زمان تجزیه نخواهد شد. پس این محصول دوستدار طبیعت نیست.

 

 

5/5 ( 4 نظر )
مقالات ساختمانی , , , ,
About مدیریت

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *